Достапни линкови

САД - да продолжат разговорите за грчката финансиска криза


Архива

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната. Тоа го соопшти синоќа Министерството за финансии на САД.

САД продолжуваат со повиците до сите заинтересирани страни да продолжат со преговорите кои ќе обезбедат за Грција економски раст во еврозоната врз основа на неопходни економски реформи и потребното финансирање, се вели во соопштението.

Во него се додава дека Грција вчера не обезбедила 1,5 милијарди евра за плаќање на обврските спрема

XS
SM
MD
LG