Достапни линкови

Еврозоната ќе дискутира за новиот грчки план


Министрите за финансии од еврозоната вечерва треба да одржат телефонска конференција за да разговараат за новите предлози на грчката влада за решавање на должничката криза во земјата. Разговорите се закажани за вечерва во 19 часот.

Атина, наводно, планира да побара нов двегодишен договорот за финансиска помош од еврозоната.

Развојот на настаните дојде не неколку часа пред истекот на крајниот рок во кој Грција треба да исплати 1,8 милијарди долари на ММФ.

XS
SM
MD
LG