Достапни линкови

Напади врз НАТО и полицијата во Авганистан


Провинција Хелманд, Авганистан.

Најмалку еден цивил загинал, а 19 се повредени во експлозија на автомобил бомба кој погодил конвој на странски сили кои служат во НАТО во главниот град на Авганистан, Кабул, на главниот пат кој води до меѓународниот аеродром. Нападот се случил во населено место на околу 300 метри од амбасадата на САД и близу до базата каде се сместени странските трупи. Нападот во Кабул уследи по напад на полициска станица во провинцијата Хелманд при што загинаа двајца луѓе, а повеќе од 40 се повредени.

XS
SM
MD
LG