Достапни линкови

Голем шумски пожар во близина на Чернобил


Пожарникари се обидуваат да го изгаснат пожарот кој од синоќа ја зафати шумата во близина на некогашната нуклеарна централа Чернобил во Украина. Повеќе од 120 пожарникари се борат со пожарот што зафати околу 130 хектари, соопштија од Државната служба за вонредни ситуации. Засега не е познато дали пожарот зафатил делови од озрачената област по катастрофата во 1986 година, што се смета за една од најлошите нуклеарни катастрофа во светот. Ова е вториот шумски пожар во таа област оваа година. Силен пожар на околу 15-20 километри од нуклеарната централа имаше и на 28 април.

XS
SM
MD
LG