Достапни линкови

Јункер - нема нови предлози за Грција


Commission headquarters in Brussels, June 29, 2015

Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер рече дека нема да понудат нови предлози за Грција со кои би се избегнал излез на земјата од еврозоната. Тој денеска на прес конференција рече дека се чувствува „предадено“ од одлуката на Грција да одржат референдум за меѓународните предлози за излез од кризата.
Јункер го повика грчкиот народ на 5 јуни да гласа „за“ помошта за извлекување од кризата.
Доколку тие гласаат со „не“, тогаш тоа значи дека ја одбиваат Европа, рече Јункер.

XS
SM
MD
LG