Достапни линкови

Ереван-демонстрантите гневни на владината понуда


Активистите во Ерменија повика на "национална мобилизација",откако претседателот Серж Саркисијан понуди финсиска помош со цел Ерменците да да се справат со планираното покачување на цената на струјата. Активисти од т.н. Електрик Ереван протест движење се на улиците во Ереван повеќе од една недела во знак на протест против одлуката да се зголеми цените на струјата од околу 16 отсто почнувајќи 1 август.Денеска Саркисјан изјави дека неговата влада ќе го преземе врз себе товарот на зголемените цени, до спороведување на независна ревизија што треба да утврди дали планирното покачување е оправдано. Активистите ги повикаа Ерменците денеска да излезат на централната авенија во Ереван и да гласаат за понудата на Саркисијан.

XS
SM
MD
LG