Достапни линкови

Ереван -Владата ќе помага за плаќањето на струјата


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан вети финансиска помош за справување на Еременците со планираното покачување на цената на струјата, што предизвика протести, главно во главниот град.Саркисјан изјави дека неговата влада ќе го преземе врз себе товарот на зголемените цени, додека независна ревизија утврдува дали планираното покачување на цената од компанијата во руска сопственост е оправдано.Тој ова го изјави по средбата со високи функционери во Ереван.Агециите јавија дека двајцата лидери кои ги предводат протестите во Ереван го отфрлиле планот на Саркисјан.

XS
SM
MD
LG