Достапни линкови

Напад во џамија во Кувајт


Илустрација.

Во експлозија во џамија во Кувајт има десетици загинати и повредени, соопштуваат тамошните медиуми. Нападот се случил денеска за време на петочната молитва додека џамијата била полна со верници. Се тврди дека организацијата Исламска држава стои зад нападот. Властите велат дека станува збор за бомбаш самоубиец. Здравствените власти велат дека 13 луѓе загинале во експлозијата.

XS
SM
MD
LG