Достапни линкови

Во нападот на ИД на Кобани 146 жртви


Turkey -- People look at smoke billowing in the Syrian town of Kobani from the Turkish side of the border in Suruc in Sanliurfa province, June 25, 2015

Најмалку 146 цивили загинале во нападот од страна на борците на Исламската држава на сирискиот град Кобани и околните села, соопштуваат групите за човекови права, велејќи дека тоа е вториот најголем масакр во земјата извршен од милитантната група. Борците на ИД вчера повторно го нападнаа Кобани кој се наоѓа на границата со Сирија. Курдските сили, со помош на западните сојузници ги протераа милитантите на ИД од Кобани кон крајот на јануари годинава, по четиримесечната опсада на градот.

XS
SM
MD
LG