Достапни линкови

Русија ја продолжи забраната за увоз од Запад


Русија за уште една година ја продолжи забраната за увоз на храна од западните земји. Руските новински агенции го цитираат претседателот Владимир Путин кој вели дека почнувајќи од денес, 24 јуни, ќе ги продолжат одмаздничките мерки за една година. Забрането е да се увезува храна од САД, Европската унија, Австралија, Канада и Норвешка. Се очекуваше забраната да биде продолжена за уште шест месеци, откако претходно Европската унија ги продолжи санкциите за Русија до крајот на јануари 2016.

XS
SM
MD
LG