Достапни линкови

Груевски и Коѕиас за унапредување на односите


Премиерот Никола Груевски и грчкиот министер Никос Коѕиас, ја истакнале потребата и заложбата за континуирано унапредување на добрососедските односи.

Како што соопшти владината прес-служба, соговорниците ги поздравија и дадоа позитивна оценка за мерките за градење доверба помеѓу двете земји, а се осврнале и на спорот за името.

„Двете страни ја истакнаа значајноста на процесот кој се води под медијаторство на Обединетите нации за изнаоѓање взаемно прифатливо решение за отвореното прашање“, стои во соопштението.

XS
SM
MD
LG