Достапни линкови

Во Албанија водство на левицата на локалните избори


Еди Рама

Првичните резултати од локалните избори во Албанија покажуваат дека левицата освоила повеќе општини. Централната изборна комисија соопшти дека по преборените гласови во 35 локални единици левата коалиција преводена од социјалистите на Еди Рама, победила во 25 општини додека во десет десницата предводена од демократите на Љуљзим Баша. Во трката за прв човек на албанската метропола, во која учествуваа шест кандидати во голема предност е социјалист Ерион Велиај.

XS
SM
MD
LG