Достапни линкови

Зголемен бројот на терористички напади во светот


Борци на ИД.

Американскиот Стејт Департмент соопшти дека бројката на терористички напади во минатата година во светот се зголемила за една третина, а бројката на жртви за 81 процент. Годишниот извештај за тероризам на департментот укажува и на големиот прилив на странски борци во Сирија, кои често се регрутирани од милитантите преку социјалните мрежи. Ал Каеда, како што е наведено губи на интензитет како резултат на појавата на Исламската држава. Според извештајот, имало 13 463 терористички напади и над 32 700 жртви во 2014 година.

XS
SM
MD
LG