Достапни линкови

Путин-Спречена економската криза на Русија


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин на економскиот форум во Санкт Петерсбург изјави денеска дека неговата земја се справува со проблемите и дека била спречена голема криза. Според него, финансискиот систем и банкарскиот сектор се адаптирале на новите услови и инфлацијата е под контрола. Руската економија беше погодена од западните санкции поради улогата на земјата во конфликтот во источна Украина. Путин им се заблагодари и на странските инвеститори кои решиле да останат во Русија.

XS
SM
MD
LG