Достапни линкови

Нуланд реагира на дополнителното вооружување на Русија


Помошникот на државен секретар на САД за европски прашања, Викторија Нуланд.

Помошникот на државен секретар на САД за европски прашања, Викторија Нуланд за време на посетата на Прага изјави дека дополнителното вооружување на нуклеарниот арсенал на Русија има растреперувачки ефект, но она што всушност се случува внатре во земјата е помалку драматично. Изјавата на Нуланд доаѓа по најавата на рускиот претседател Владимир Путин дека војската ќе се снабди со 40 интерконтинентални балистички проектили. Таа порача и дека САД внимателно ќе следат што ќе се случува со распоредувањето на проектилите.

XS
SM
MD
LG