Достапни линкови

Воздушни напади врз ИД во Сирија и Ирак


Меѓународната коалиција предводена од САД спровела 22 воздушни напади врз позиции на Исламската држава во Ирак и Сирија во изминатите 24 часа. Според соопштението, целта на нападите биле неколку градови во Ирак, при што биле погодени тактички единици, возила, борбени позиции и објекти. Во Сирија биле нападнати тактички тунел и единици, возила и борбени позиции во близина на Ал Хасаках, Даир Аз Завр и Тал Абиад. Во меѓувреме милитантите соопштија дека собориле ирачки борбен авион северно од градот Рамади.

XS
SM
MD
LG