Достапни линкови

Украина-Разрешен шефот за државна безбедност


Валентин Наливаиченко

Украинскиот парламент го разреши од функцијата шефот на службата за државна безбедност Валентин Наливаиченко. 248 од 450 пратеници го поддржаа барањето на претседателот Петро Порошенко за смена на Наливаиченко. 49 годишниот Наливаиченко беше именуван на функцијата три месеци пред Порошенко да биде избран за претседател на земјата во мај минатата година.

XS
SM
MD
LG