Достапни линкови

Бридлав: Русија не се однесува како одговорна нуклеарна сила


Филип Бридлав

Врховниот командант на НАТО Филип Бридлав изјави дека рускиот план за нови интерконтинентални ракети кои можат да носат нуклеарни боеви глави не е во согласност со постапки на една одговорна нуклеарна сила. Рускиот претседател Владимир Путин деновиве изјави дека Русија добие уште 40 нови ракети до крајот на годинава. Вчера пак, Кремљ соопшти дека Русија не сака да влезе во нова скапа трка во вооружување со Западот.

XS
SM
MD
LG