Достапни линкови

Картер-Забавена обуката на ирачките сили


Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер .

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изјави денеска дека напорите на неговата земја да им пружи обука на ирачките сили во борбата со милитантите на Исламската држава се забавени поради недостатокот на регрути. Според него, САД планирале да обучат 24 илјади војници до почетокот на есенва, но засега биле пријавени само 7000 припадници на безбедносните сили и 2000 припадници на контратерористичката служба. Испораката на опремата, како што наведе Картер исто така тече бавно.

XS
SM
MD
LG