Достапни линкови

Сириски бегалци се враќаат во градот Тал Абиад


Сириски беглаци во Турција

Сириски бегалци кои се наоѓаа во камповите во Турција започнале да се враќаат во нивните домови во Тал Абиад откако курдските сили ја преземаа контролата врз градот од милитантите на Исламската држава. Според извештаите, околу 200 мажи, жени и деца ја поминале турската граница Акчакале. ОН соопштија дека поради борбите во градот околу 23 илјади луѓе заминале во Турција.

XS
SM
MD
LG