Достапни линкови

Унгарија ќе поставува ограда на границата со Србија


Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

Унгарските власти соопштија дека ќе постават ограда на границата со Србија со цел да го запрат протокот на илегални мигранти. Според нив ќе биде поставена ограда висока четири метри на границата која е долга 175 километри. Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто изјави дека имиграцијата е еден од најсериозните проблеми со кои се соочува ЕУ. Земјите членки на ЕУ, како што наведе тој, бараат решение, но Унгарија не може повеќе да чека.

XS
SM
MD
LG