Достапни линкови

Напади на позиции на ИД во Ирак и Сирија


САД и нивните сојузници соопштија дека спровеле 25 воздушни напади чија цел биле позиции на милитантите на Исламската држава во Ирак и Сирија во изминатите 24 часа. Според соопштението, нападите биле спроведени врз границата меѓу Турција и Сирија додека курдските сили напредувале во борбите со милитантите и ја блокирале нивната главна рута за испорака. Во нападите биле уништени 5 единици на милитантите и три нивни возила во градот Тел Абиад, кој сега е под контрола на курдските сили.

XS
SM
MD
LG