Достапни линкови

Ципрас-Сакаме долгорочен договор со кредиторите


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека неговата земја сака да постигне долгорочен договор со кредиторите. Според него, главниот фактор, кој го блокира договорот, е различниот став на кредиторите од ЕУ и од ММФ за реструктуирање на долгот. Тој нагласи дека е важно да се стави крај на маѓепсаниот круг и повеќе да не бидат принудувани да прифаќаат договори, кои по шест месеци ќе ја вратат земјата во истата состојба.

XS
SM
MD
LG