Достапни линкови

Кери и Лавров разговараа за Украина


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери телефонски разговарал со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров за да обезбеди, како што соопшти Стејт департментот, Москва да го почитува примирјето во источна Украина. Москва демантира дека ги поддржува проруските бунтовници. Во разговорот Лавров ја истакнал важноста од воспоставување директен дијалог меѓу владата во Киев и регионите на Доњецк и Луганск во источниот дел на Украина.

XS
SM
MD
LG