Достапни линкови

Пад на берзите по неуспехот на преговорите со Грција


Светските берзи забележаа пад откако пропаднаа преговорите меѓу Грција и европските лидери кои соопштија дека Атина не понудила нови концесии за да обезбеди нова финансиска помош. Грција мора да му исплати милијарда и 600 милиони евра на Меѓународниот монетарен фонд до крајот на месецов. Според берзанските работници, сите очи се свртени кон Грција. Повеќето од акциите забележаа пад од половина процент.

XS
SM
MD
LG