Достапни линкови

АИ бара мерки за бегалците


Сириски бегалци во камп во Турција.

Амнести Интернешнел ги повика светските лидери да ја ревидираат својата политика за бегалци и да направат сеопфатна глобална стратегија за да се справат со кризата. Според извештајот на организацијата, светските лидери ги напуштиле илјадниците бегалци и дозволиле илјадници од нив да умрат бидејќи не успеале да им обезбедат заштита. Во извештајот е наведено дека околу 4 милиони луѓе ја напуштиле Сирија и многу од нив живеат во лоши услови во Турција, Либан, Јордан, Ирак и Египет.

XS
SM
MD
LG