Достапни линкови

Нуклеарните сили ги намалуваат арсеналите


Меѓународниот институт за мировни истражувања со седиште во Стокхолм соопшти дека светските резерви на нуклеарни боеви глави се намалиле од 22.600 на 15.850 меѓу 2010 и 2015 година. Сепак, како што се додава, земјите кои имаат нуклеарно оружје продолжиле да ги модернизираат нивните арсенали. Во ова, според извештајот, предничат Соединетите држави и Русија.

XS
SM
MD
LG