Достапни линкови

БиХ-Протести за поддршка на Ориќ


Насер Ориќ

Неколку стотини воени ветерани во БиХ протестираа против апсењето на воениот командант Насер Ориќ. Швајцарските власти го упасија Ориќ на 10 јуни по барање на Србија и по потерница од Интерпол. Србија го обвинува Ориќ за убиство на 9 српски цивили во градот Сребреница за време на војната. Демонстрантите во Сараево бараат негово пуштање на слобода, бидејќи Ориќ во 2008 година судот на ОН донел пресуда оти тој немал контрола врз силите кои извршиле воени злосторства.

XS
SM
MD
LG