Достапни линкови

Амбасадор на САД со обвинување до Русија


Американскиот амбасадор во ОН, Саманта Пауер.

Американскиот амбасадор во ОН, Саманта Пауер ја обвини Русија за обука, вооружување и борење рамо до рамо покрај проруските бунтовници кои се борат со владините сили во источна Украина. Таа говорејќи во Киев рече и САД продолжуваат да го поддржуваат договореното од примирјето во Минск, Белорусија и покрај прекршувањата. Според неа, повеќето прекршувања биле спроведени од сепаратистите кои користат тешко оружје кое претходно било повлечено од борбената линија.

.

XS
SM
MD
LG