Достапни линкови

Уапсен Насер Ориќ во Швајцарија


Насер Ориќ

Швајцарската полиција денеска го уапси Насер Ориќ на аеродромот во Берн по потерница од Интерпол. Јавното обвинителство во Белград лани покрена обвинение против Ориќ врз основа на судски списи од Трибуналот во Хаг. Тој е обвинет за воени злосторства против Србите во босанскиот град Сребреница.

Ориќ беше командант на армијата на БиХ на територијата на Сребреница за време на војната во 90-те години од минатиот век. Во Хаг тој беше ослободен од обвиненијата.

XS
SM
MD
LG