Достапни линкови

Спасени 365 мигранти на брегот на Тунис


Меѓународната хуманитарна организација Црвена полумесечина соопшти дека морнарицата на Тунис спасила 365 мигранти на југоисточниот брег на земјата. Претставникот на организацијата, Амар Ламлоум изјави дека мигрантите, од кои најголем дел африканци се обидувале да стигнат до италијанскиот остров Лампедуза.На 19 април околу 750 мигранти загинаа кога нивниот брод се потона меѓу Либија и јужна Италија.

XS
SM
MD
LG