Достапни линкови

Рензи оствари средба со Путин


Рускиот претседател Владимир Путин со италијанскиот премиер Матео Рензи.

Рускиот претседател Владимир Путин оствари средба со италијанскиот премиер Матео Рензи на саемот Експо 2015 во Милано. Рензи изјави дека двете земји имаат пријателски односи, но и различните ставови за некои прашања. Тој ја истакна потребата од соочување со предизвиците за различните позиции, но и за оние кои ги обединуваат. Посетата на Путин доаѓа по два дена откако земјите членки на Г7 предупредија на засилени санкции врз земјата поради кризата во Украина.

XS
SM
MD
LG