Достапни линкови

Забрана за АИ пред Европските игри во Баку


Амнести интернешнал соопшти дека азербејџанската влада забранила посета на нејзини претставници во Баку каде што оваа организација планирала протест против кршењето на човековите права. Во образложението на властите се наведува дека Амнести интернешнал не е добредојден за време на одржувањето на Европските игри од 12 до 28 јуни.

XS
SM
MD
LG