Достапни линкови

Жбогар-Во интерес на Косово е судот за воени злосторства


Шефот на канцеларијата на Европската унија во Косово, Самуел Жбогар.

Шефот на канцеларијата на Европската унија во Косово, Самуел Жбогар денеска изјави дека формирањето на Специјалниот суд за воени злосторства пред се е во интерес на земјата. Тој не сакаше да шпекулира што би се случило доколку косовскиот Парламент не донесе одлука за формирање на Специјалниот суд. Жбогар очекува и да започнат разговори за формирање на Заедницата на српски општини, како што е предвидено со Бриселскиот договор.

XS
SM
MD
LG