Достапни линкови

Пентагон: ирачките сили напредуваат


Ирачките сили поддржани од воздушни напади на сојузниците предводени од Соединетите држави отвориле коридори за снабдување во Баиџи и рафинеријата блиску до овој град кој се наоѓа на стратегискиот крстопат северно од Тикрит на главниот автопат за Багдад. Пентагон потврди дека ирачките сили напредувале во борбите против милитантите на Исламската држава и оти успеале да влезат во центарот на Баиџи.

XS
SM
MD
LG