Достапни линкови

Демиртас: зад бомбашките напади во Турција е ИД


Селахатин Демиртас

Милитантите на Исламската држава се зад низата бомбашки напади чија цел била турската прокурдска партија во нејзината изборна кампања да влезе во парламентот. Ова го изјави лидерот на оваа партија Селахатин Демиртас. Три лица загинаа на 5 јуни во турскиот град Дијарбекир кој главно е населен од Курди, само неколку минути пред Демиртас да се обрати на предизборниот митинг. Најмалку двесте други биле ранети. Партијата на Демиртас стана прва партија со курдски корени која успеа да влезе во парламентот. Таа ќе има 80 пратеници.

XS
SM
MD
LG