Достапни линкови

Обама-ИД во Ирак ќе биде поразена


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти терористичката организација Исламска држава ќе биде поразена и потисната од Ирак, иако призна дека во досегашната борба против милитантите се соочиле и со неуспех. Говорејќи по средбата со ирачкиот премиер Хаидер ал Абади на маргините на самитот на Г7 во Германија, Обама порача и дека САД ќе продолжат да им обезбедуваат поддршка на ирачките безбедносни сили. Абади му се заблагодарил на Обама и останатите лидери за нивната помош во борбата против Исламската држава.

XS
SM
MD
LG