Достапни линкови

Ердоган-Партиите да се однесуваат одговорно


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика политичките лидери во земјата да се однесуваат одговорно и да ја зачуваат атмосферата на стабилност и доверба. Тој го упати повикот по соопштувањето на резултатите од изборите во земјата. При што неговата Партија на правдата и развојот го загуби мнозинството и нема да може сама да формира Влада. Партијата на правдата и развојот која е на власт од 2002 година ќе има 258 од 550 места во парламентот.

XS
SM
MD
LG