Достапни линкови

Иванов оствари средба со Николиќ


Македонскиот претседател Ѓорге Иванов со неговиот српски колега Томислав Николиќ.

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов остварил средба со неговиот српски колега Томислав Николиќ во рамки на Самитот на претседатели на „Процесот Брдо – Бриони“, кој се одржува во Будва, Црна Гора. Двајцата лидери размениле мислења за билатералните односи и нивната заемна оценка била дека Македонија и Србија имаат традиционално пријателски односи, интензивен политички дијалог на највисоко ниво и соработка во повеќе области од заемен интерес, која во наредниот период треба да се продлабочи. Тие разговарале и за актуелните политичко-економски состојби во двете земји и во регионот со посебен акцент за предизвиците поврзани со стабилноста и безбедноста.

XS
SM
MD
LG