Достапни линкови

Стен Вавринка победник на Ролан Гарос


Стен Вавринка победи во финалето на отвореното првенство на Франција, Ролан Гарос, победувајќи го во финалето Новак Ѓоковиќ со 3:1 во сетови, 4-6, 6-4, 6-3, 6-4. Вавринка стави крај на победничката низа на Ѓоковиќ од 28 натпревари. Ова е трет пат во последните четири години Ѓоковиќ да го загуби финалниот меч на Ролан гарос, единствениот Грен слем турнир кој се уште не успеал да го освои. Осмиот носител Вавринка ја освои втората Грен слем титула во кариерата, по минатогодишната победа на Австралија опен.

XS
SM
MD
LG