Достапни линкови

Осуден пријател на напаѓачот на бостонскиот маратон


Џокар Царнаев

Азмат Тажајаков, пријател на Џокар Царнаев, кој го изврши бомбашкиот напад на маратонот во Бостон е осуден на три и пол години затвор. Тој беше обвинет дека на Царнаев му помогнал да сокрие докази. Тажајаков, кој е казахстански државјанин на студии во САД се извини во судот на жителите на Бостон и на неговото семејство. Тој притоа го осуди нападот на маратонот во кој загинаа 4 лица, а стотици беа повредени.

XS
SM
MD
LG