Достапни линкови

Порошенко-Украина не се откажува од Крим


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека неговата земја ќе направи се што е потребно за да ја врати контролата врз Крим. Тој повика и да продолжи работата со меѓународните партнери за одржување на санкциите врз Русија, поради анексијата на полуостровот во март минатата година. Според Порошенко, важно е да не и се дозволи можност на Русија да ја скрши проукраинската коалиција. Тој нагласи и дека заканата од руска инвазија е особено висока.

XS
SM
MD
LG