Достапни линкови

Русија не се враќа во Г8


Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков изјави денеска дека земјата не барала да се врати во групата Г8. Групата го суспендираше членството на Русија минатата година, поради анексијата на Крим. Сега во Г7 членуваат Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и САД. Претставниците на земјите членки треба да остварат средба во претстојниот викенд.

XS
SM
MD
LG