Достапни линкови

ЕУ загрижена за источна Украина


ЕУ изрази загриженост за ескалацијата на насилство во источна Украина и ја повика Русија да дејствува за да се намали тензијата. Според унијата, судирите меѓу владините сили и проруските бунтовници во близина на градот Марјинка може да предизвикаат нови насилства. Портпаролот на ЕУ, Маја Коцијанчич ја предупреди Москва дека иднината на санкциите спроведени врз земјата ќе зависи од имплементацијата на примирјето постигнато во Минск.

XS
SM
MD
LG