Достапни линкови

Порошенко предупредува на заканата од борбите


Украинскиот претседател Петро Порошенко за време на годишното обраќање воПарламентот.

Украинскиот претседател Петро Порошенко предупреди на заканата од продолжување на борбите во источниот дел на земјата. Говорејќи за време на годишното обраќање во Парламентот тој рече дека украинската војска мора да биде подготвена да ја одбрани земјата против инвазијата на границата со Русија. Според него, повеќе од 9000 руски војници во моментов се наоѓаат во Украина. Киев и западот ја обвинуваат Русија дека ги поддржува бунтовниците во источна Украина. Русија ги негира обвинувањата.

XS
SM
MD
LG