Достапни линкови

Драги: Стабилен договор на Грција и кредиторите


Претседателот на Европската централна банка, Марио Драги.

Претседателот на Европската централна банка, Марио Драги денеска повика за стабилен договор меѓу Грција и кредиторите, со цел да се гарантира задржување на земјата во еврозоната. Според него, треба да има силен договор, бидејќи тој предвидува раст, вклучува социјална правда и е фискално одржлив. Тој порача и дека преговорите напредуваат без да соопшти дополнителни детали освен дека грчката влада и кредиторите претставиле предлози за постигнување на договор.

XS
SM
MD
LG