Достапни линкови

Една затворска и три условни казни за демонстрантите


Протестите пред македонската Влада на 5 мај.

Кривичниот суд во Скопје денеска на тројца од демонстрантите кои ја признаа вината им одреди условнa казнa од три месеци затвор која нема да се изврши доколку во рок од една година не сторат друго кривично дело. Затворска казна од една година доби еден демонстрант кој се уште не е достапен за полицијата. Демонстрантите беа обвинети за учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствие. Тие беа уапсени за време на протестите пред македонската Влада на 5 мај.

XS
SM
MD
LG