Достапни линкови

ФИФА да ја водат чесни луѓе


Пеле

Поранешната бразилската фудбалска ѕвезда, Пеле изјави дека Светскиот фудбал и ФИФА треба да ги водат чесни луѓе.

Изјавата на „фудбалската легенда“ доаѓа по бурните случувања во изминатите седум дена во седиштето на Светската фудбалска федерација.

Седум поранешни и сегашни функционери на ФИФА беа уапсени за корупција, а 14 други беа обвинети за рекетирање и перење пари, преку американските банки. Апсењата беа извршени на барање на американското ФБИ, откако државниот обвинител на САД покрена истрага за корупција во „куќата на фудбалот“ во Цирих.

XS
SM
MD
LG