Достапни линкови

Москва ја осуди забраната за рускиот амбасадор во ЕУ


претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц

Руското министерство за надворешни работи ја осуди одлуката на претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц на рускиот амбасадор Владимир Чизов во Европската унија и на уште еден неименуван руски дипломат да им биде забранет пристап во Европскиот парламент. Оваа одлука следуваше откако Москва соопшти дека на 89 политичари од Европската унија им забранува влез во Русија. Европскиот парламент го суспендираше и своето ангажирање во заедничкиот Комитет за соработка меѓу Унијата и Русија.

XS
SM
MD
LG