Достапни линкови

Абади-Коалицијата не прави доволно против ИД


Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади

Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади изјави дека меѓународната коалиција не прави доволно во борбата против милитантите на Исламска држава во неговата земја. Говорејќи на конференцијата во Париз, тој порача и дека коалиционите партнери не обезбедуваат доволно воздушна поддршка за да се сопре напредокот на Исламската држава, а недостасува и поддршка во копнените операции.

Според него, приливот на странски борци во Ирак не запира и сега најголем дел од борците потекнуваат од странски земји. Абади нагласи дека до пред една година бројката на странски борци изнесувала 40 проценти.

XS
SM
MD
LG